teisipäev, 10. jaanuar 2017

Siit saab see alguse

Esimene postitus, sissejuhatus, enesetutvustus ja muud särki-värki


Minu nimi on Karel Mark Sibold ning lähen YFU vahetusõpilasena 2017/2018 õppeaastal prantsuskeelsesse Šveitsi. Olen hetkel tavaline VHK 9.klassis õppiv peatselt kuueteistaastaseks saav noormees Tallinnast, kuid augustikuus jätan ma kõik senise tuttava kodu ja elu selja taha ning hüppan täiesti tundmatusse olustikku algselt ilma keele ja kogemusteta 11 kuuks. Vahetusaasta käigus tahan selgeks õppida prantsuse keele, tutvustada šveitslastele Eestit, saada aimu sealsest kultuurist ja ühiskonnast ja vahetusaasta lõpuks võtta Šveitsi, kui mu teist kodumaad! Need on minu motiivid, kuidas vahetusaasta aga tegelikult välja kujuneb, sellest pole ühelgi vahetusõpilasel kunagi õrna aimugi.
Üks on kindel, ees on ootamas pöörased 11 kuud!

Aga lähme nüüd ajas tagasi perioodi, kui ma avastasin YFU!
2015.aasta sügisel (jummel, aeg lendab ruttu) sõitsin buss nr. 1A-ga oma vana kodu poole, kui kuulsin tagapingis kahte sõbrannat omavahel lobisemas, ei pööranud nende vestlusele absoluutselt tähelepanu kuni selle hetkeni, mil üks teatas, et kavatseb minna vahetusõpilaseks USA-sse mingi organisatsiooni YFU-ga.  Koju jõudes uurisin ma välja kõik detailid YFU kohta ja lugesin läbi mitme VÕP-i blogid ja õhtu lõpuks olin 100% kindel, et tahan minna vahetusõpilaseks!

Otsus minna vahetusõpilaseks oli mul juba eos kindel, aga otsus, kuhu minna, vot see oli keeruline ja võttis tohutult aega.:D Esimesena jäid muidugi silma kõige põnevamad ning eksootilisemad riigid nagu USA, Austraalia, Uruguay, Argentiina jne. Paljud VÕP-id räägivad oma nn "American Dream-st", jah, ka mul oli oma nn "American Dream", aga see haihtus üsna ruttu pärast programmi hinna nägemist.:D Samal põhjusel langes nimekirjast ka Austraalia, siis rändasid mu mõtted Ladina-Ameerikasse: vapustav loodus, väga sõbralikud inimesed, jalgpall ja palju muud lahedat. Takistuseks jäi lõpuks see, et ma ei ole kunagi hispaania keelt õppinud ja ilma keeleta ümber maakera lennata kohta, kus inglise keelt räägitakse väga vähe, oli minu jaoks piisavalt suur põhjus mitte minemiseks.
Peale selle pidasin ma sealsete maade kultuuri rahuliku ja korda salliva eestlase jaoks liiga erinevaks.

Siis vaikselt liikuski mu meel Euroopa suunas ja Šveits oligi esimene riik, mis silma jäi. Olen prantsuse keelt õppinud oma koolis kaks ja pool aastat ning tahaksin väga selle keele selgeks õppida. Peale selle olen kuulnud, et peale prantsuse keele pähesaamist on hispaania keelt palju kergem õppida ning siis saaksin ilma muredeta oma Ladina-Ameerika rännaku ka kunagi ära teha.:)
Ma arvan, et see oli väga õige otsus minu poolt valida Euroopa ja Šveits, sest kultuurišoki ja korraliku elamuse saab ükskõik mis riigis viibides  (kasvõi Soomes, seda ütlesid YFU vabatahtlikud). Kõige suurem pluss on see, et kui hostperega head suhted on, siis pole mingit probleemi ühiseid külastusi teha pärast vahetusaastat, sest lennupiletid Euroopa sisestel lendudel pole kallid, samas ma ei oleks üldse kindel, kas ma näeks nt oma Uruguay hostpere silmast-silma, sest üle ookeani on lennupiletid suht krõbedad.

Šveits on pindalalt Eestist väiksem, ehk siis aasta jooksul saab kõik riigi nurgad läbi käia. Mulle sobib!
Riik on väga turvaline ja rahval on suur õigus riigi valitsemises, korralik demokraatia. Riigis on täielik heaoluühiskond, viimane sõda räsis Šveitsi aastal 1847. Elatustase on väga kõrge, miinus on väga kõrged hinnad, nt Big Mac on üle 6 euro, 2 korda kallim, kui Eestis.:( 
Aga pole hullu, siis saab õppida elama kokkuhoidlikult. Tudengieas väga hea oskus!
Mida veel kirja panna, ahjaa, vabal ajal mängin tennist ning minu lemmikmängija on Šveitsist, Roger Federer! Vähemalt üks ühine teema, millest šveitslastega saab rääkida.:D
Viimasena loodus Piltidelt paistab Šveits võimsana! Mina, kes tulen riigist, kus kõige kõrgem mägi on 318 m küngas, saan tõenäoliselt peapöörituse Šveitsi kõrgeima mäe vaatamisel, mis on 4600 m kõrge!!:O

Aga nüüd pildun ma mõned faktid Šveitsist! (jah, ma teen copy&paste vikipeediast)

Šveits



Pealinn: de facto pealinn on Bern
Rahvaarv: u 8 400 000
Pindala: 41285 ruutkilomeetrit
Riigikeeled: saksa, prantsuse, itaalia ja romanši. Enim kõneletakse saksa keelt, seejärel prantsuse, itaalia ja vähim kõneletakse romanši keelt (vaid 0,5 %)
Valuuta: frank
Iseseisvuspäev: 01.08.1291



 Pildiotsingu switzerland map tulemus

Tegemist on siis minu esimese blogiga, plaanis oli siia panna kirja ka minu teekond praeguse hetkeni, mil mind lahutab lennuki peale astumisest 8 kuud, aga mul ei ole soovi esimesest postitusest mingit romaani teha, ehk siis järgmises postituses räägin täpsemalt erinevatest YFU üritustest, raha kogumisest ja minu valimispäevast.

Andke andeks, kui märkate lauseehituses või blogi ülesehituses mingeid vigu, tegemist on minu täiesti esimese blogiga ükskõik mis valdkonnas, eks mida aeg edasi, seda rohkem ma arenen blogide tegemisel.

Peamine põhjus, miks ma blogi teen, peale selle, et tuttavad saavad minu tegemisi võõral maal jälgida, on see, et prantsuskeelsesse Šveitsi on vaid üks koht ning kui ma midagi ei kirjuta, siis pole huvitundjatel infot selle keskkonna kohta vahetusõpilase silme läbi.
Mingit kindlat postituse tegemise graafikut ei tule, kirjutan siis, kui millestki kirjutada on.:)

Minu poolt praeguseks kõik, olge mõnusad!
Karel 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar